Nasz biustonosz to można by rzec taki ekspozytor piersiowy. Ma nas zdobić w każdym możliwym znaczeniu. Dziś bielizna, wzory, kolory i kroje są naprawdę ogromne, dlatego możemy przebierać w biustonoszach w zależności od potrzeb i okazji. Patrząc na naszą budowę ciała i garderobę warto pomierzyć rożne rodzaje biustonoszy, aby z gamy rozmaitych fasonów wybrać te, które będą nam służyć w różnych sytuacjach. Na pewno warto się zaopatrzyć w biustonosze wygodne na co dzień oraz głębiej wycięte odpowiednie do dekoltów. Przy wyborze biustonosza warto wziąć pod uwagę także wygląd i kondycję naszych piersi. Dla szczęśliwych posiadaczek jędrnego biustu super sprawdzą się biustonosze typu balkonetki, czy plunge, które z kolei dla wiotkiego biustu zrobią krecią robotę.
Ze względu na rodzaje biustonoszy możemy podzielić je na:
1. Biustonosz PEŁNY tzw. full-cup
Krój zabudowany, świetny i wygodny do codziennego noszenia, ale nie dla głębszych dekoltów. Idealny dla kobiet z większym biustem. Dobrze dobrany potrafi nam wspaniale wyszczuplić sylwetkę ponieważ przy większym biuście, ubrania zaczną opierać się o piersi, a nie na brzuchu, zatem ładnie wyszczupli. Zdarza się jednak, że niektóre fasony nie do końca zbierają dobrze piersi z boków, dlatego warto zwrócić uwagę czy dany model zawiera np. boczny panel zbierający. Miski full – cupów mogę być skrojone od 2 do 5 części dlatego warto pomierzyć rożne modele i sprawdzić, który krój będzie dla nas najlepszy.
2. BALKONETKA
Biustonosz bardzo fajnie eksponujący biust. Jest to średnio zabudowany model chociaż zdarzają się też modele bardziej wycięte z obniżonym mostkiem. Charakteryzuje się tym iż góra miseczki przypomina poziomą linię – choć patrząc na różne modele rzekłabym raczej delikatnie skośną. Przy zastosowaniu tego biustonosza można już całkiem fajnie wyeksponować dekolt, ale nie bardzo głęboki jak w przypadku plunge – czyli typowych biustonoszy do dużych dekoltów. Model na pewno unosi biust, delikatnie i subtelnie go eksponując.
3. PLUNGE
Plunge są to biustonosze do głębokich dekoltów w szpic. Poprzez wycięcie miseczek i mocno obniżony mostek mocno eksponuje piersi. Biust jest nieco mocniej wyeksponowany w kierunku środka stanika, ale zdarza się że ten typ biustonosza biust spłaszcza. Nie jest przez to polecany pod ubranie zabudowane. Są tez modele bardzo mocno wycięte w miseczkach dlatego posiadaczki dużych niesfornych piersi muszą uważać aby biust nie wypłynął. Jeśli masz natomiast smutny biust patrzący w dół to również może się on mocno spłaszczyć i raczej nie będzie zadowolony. Można ew. zastosować jakieś dodatkowe push-upy, albo spróbować modelu half-cup (biustonosz niskozabudowany)
4. HALF – CUP
Biustonosz nisko zabudowany. Górna krawędź podobnie jak w balkonetce dąży do linii poziomej. Mostek czyli środkowa część łącząca miseczki może być obniżona umożliwiając założenie głębszych dekoltów. Half – Cupy służą jednak do eksponowania dekoltów bardziej szerszych niż dłuższych. Miseczki mogą być miękkie lub usztywniane. Z dużym biustem może być podobny problem wyskakujących ze stanika piersi, dlatego najlepiej sprawdzi się dla posiadaczek małych i średnich biustów. Jednak jego dużą zaleta jest tworzenie „okrągłych piersi”. W przypadku innych modeli które tworzą nam lekki stożek. Biustonosze nisko zabudowane mają jeszcze jeden duży plus mianowicie bardzo mocno podnoszą piersi, a przy małych biustach potrafią go wręcz powiększyć optycznie. Jeżeli masz problem z dopasowaniem biustonosza zajrzyj do poradnika "jak dobrać biustonosz".
5. BARDOTKA
Nazwa stanika którą zna praktycznie każdy - najbardziej popularna. Wcześniej kojarzona w Brigitte Bardot i biustonoszem usztywnionym fiszbinami. Jako że dziś praktycznie każdy biustonosz ma fiszbiny bardziej znana jest dzisiaj z fasonu bezramiaczkowego. Fason stosowany głównie do garderoby bez ramiączek, i bardzo popularny przy sukniach ślubnych. Musi być bardzo dobrze dobrany i dopasowany ponieważ pełni funkcje samodzielnego stelaża dla piersi, zatem przy zbyt ciasnym, biust nieestetycznie się wyleje, a przy luźnym zsunie i spłaszczy piersi.
6. LONGLINE – półgorset
Używany jako bielizna a czasem jako samodzielna górna część garderoby, którą się eksponuje. Jest to przedłożony fason biustonosza o kroju praktycznie każdym z powyższych. Jest dobry dla kobiet które mają więcej tłuszczyku ponieważ przez szerszy pas, nie wpija się tak mocno w skórę. W swojej garderobie mają go również miłośniczki stylu retro. Modele są najczęściej kolorowe i wzorzyste które jak wspomniałam wyżej funkcjonują jako samodzielna część garderoby np. do spódnic z wysokim stanem.
Dodatkowe udogodnienia które może posiadać każdy z powyższych modeli to:
1) push-upy, które podnoszą nam biust mocniej go eksponując.
2) odpinane ramiączka
3) side-support czyli boczny panel zbierający. To dodatkowa część która zbiera piersi z boku przesuwając je do przodu. Dzięki nim biust nie jest rozlany i spłaszczony tylko uwypuklony i ładnie wyeksponowany.
Ze względu na przeznaczenie możemy także wyróżnić jeszcze:
7. BIUSTONOSZ SPORTOWY
Są mocno zabudowane gdyż głównym ich przeznaczeniem jest amortyzacja klatki piersiowej podczas ćwiczeń fizycznych. Zapobiegają rozciąganiu się skóry i więzadeł podtrzymujących piersi. Modele są rożne z i bez fiszbin, oraz z miękka lub usztywnianą miseczką. Przede wszystkim niwelują dyskomfort skaczących piersi co przy większym biuście powoduje u kobiet dosyć duży dyskomfort.
8. BIUSTONOSZE DLA KOBIET W CIĄŻY ORAZ DO KARMIENIA PIERSIĄ
Te modele mają większy zakres zapięć – nawet do 6 rzędów haftek. Miseczki natomiast są odpinane w celu ułatwienia karmienia. Wielu producentów dodatkowo wyściela je bawełną oraz stosuje kroje które starają się nie podrażniać wrażliwej skóry.